Celovita energetska obnova starejše eno- ali dvostanovanjske stavbe
V prejšnjem zapisu o Energetski sanaciji stavb smo vam predstavili splošni pogled na povečanje energetske učinkovitosti z izvedbo posameznih ukrepov s pomočjo subvencije Eko sklada. V tem prispevku pa bi vam radi predstavili celovito energetsko obnovo starejše eno- ali dvostanovanjske stavbe, ki je prav tako podprta s subvencijo Eko sklada, vendar je način obračuna podpore in pristopa k obnovi drugačen kot pri izvedbi posameznih ukrepov.
Pri celoviti energetski obnovi starejše stavbe gre za izvedbo celotnega nabora ukrepov, tako s področja izboljšanja ovoja stavbe, izboljšanja energetske učinkovitosti sistemov ogrevanja, hlajenja in prezračevanja, kot tudi za ukrepe povečanja izrabe obnovljivih virov energije.
Ker gre za izvedbo večjega nabora ukrepov, ki spremenijo stavbo v skoraj nič energijsko hišo (poraba energije mora biti pod 25 kWh/m2 na leto) je potrebno k obnovi pristopiti celostno in s tehtnim premislekom. Stavba, katero želimo celovito energetsko prenoviti mora biti za izvedbo gradbenih del primerna, saj moramo izvesti celotni toplotni ovoj – tako toplotno izolacijo kleti, kletnih in fasadnih sten, kot tudi mansarde. Prav tako pa moramo vgraditi ploskovno nizkotemperaturno ogrevanje in prezračevanje po prostorih. Zato so za celovito energetsko prenovo običajno najprimernejše starejše stavbe, v katerih še niso bili izvedeni ukrepi s področja energetske obnove.
Ko se investitor odloči za izvedbo celovite energetske obnove sledi priprava projektov obstoječega stanja in projektov za izvedbo energetske obnove, tako na področju arhitekture kot strojnih instalacij. Dokumentacijo se skupaj z vlogo posreduje na Eko Sklad. V projektih je potrebno dokazati, da bo celotna prenova izvedena skladno s Pravilnikom o učinkoviti rabi energije v stavbah in skladno z dodatnimi zahtevami veljavnega Javnega poziva Eko sklada. V tem koraku tudi priporočamo, da se izvede popis del in oceno investicije ter oceno pridobljene subvencije ob končani prenovi s strani Sklada. Subvencija se v primeru celovite energetske obnove izračunava na malo drugačen način kot pri ostalih posamičnih ukrepih. Višina subvencije je odvisna od neto ogrevne površine stavbe in skupine v katero je uvrščena stavba glede na uporabo toplotno izolacijskih materialov. V primeru da se investitor odloči uporabiti več kot 75 % naravnih toplotno izolacijskih materialov pri obnovi znaša trenutna spodbuda 200 € na m2 neto ogrevane površine.
Iz zgoraj zapisanega lahko ugotovimo, da je lahko višina subvencije kar zajetna, vendar so tudi potrebni ukrepi zahtevni in predvsem celoviti. Če se izvede prenova na primerni stavbi lahko subvencija znaša do 50% upravičljivih stroškov prenove. Potrebno pa se je zavedati, da s prenovo prihaja do spremljajočih posegov (vgradnja novih talnih oblog, ureditve okolice stavbe,…) in s tem tudi do povečanja bivalnega ugodja, estetike stavbe in njene tržne vrednosti.
Podjetje Harco d.o.o. se je v začetku leta 2016 lotilo celovite energetske prenove vrstne hiše. Za investitorja smo pripravili izvedbene načrte in vlogo za pridobitev subvencije, ki je bila uspešno potrjena. Za investitorja sedaj postopoma izvajamo s projektom predvidene ukrepe. Dela so se pričela z izvedbo toplotne izolacije kleti in obodnih sten pod nivojem terena. Nato se je nadaljevalo z zamenjavo dotrajane strehe, izvedbo toplotne izolacije mansarde in zamenjavo stavbnega pohištva. Sledila je izvedba toplotne izolacije fasade in reševanje toplotnih mostov v področju balkonov. Sedaj sledi še izvedba prezračevanja z rekuperacijo, izvedba talnega ogrevanja in namestitve toplotne črpalke zrak-voda, ki omogoča izkoriščanje obnovljivih virov energije. Po končanju del sledi preizkus zrakotesnosti stavbe.
Zaradi kompleksnosti izvedenih ukrepov in specifike celovite energetske obnove stavbe vsem investitorjem priporočamo, da za pomoč poiščejo strokovnega izvajalca, ki bo sodeloval tako pri pripravi načrtov kot pri nadaljnji izvedbi.
Comments are closed.